Toplumsal Değişimin Yasaları Konulu Seminer

 • abdulkadir-karaman-kuba-seminer (5)
 • abdulkadir-karaman-kuba-seminer (6)
 • abdulkadir-karaman-kuba-seminer (1)
 • abdulkadir-karaman-kuba-seminer (2)
 • abdulkadir-karaman-kuba-seminer (3)
 • abdulkadir-karaman-kuba-seminer (4)

Derneğimiz bünyesinde Abdülkadir KARAMAN hocamız tarafından “Toplumsal Değişimin Yasaları” konulu seminer düzenlenmiştir. ‘Toplumsal değişim nasıl olur?’, ‘Nereden başlar?’, ‘Toplumsal değişimin yasaları var mıdır?’ gibi sorulara Kur’an temelli cevapların verildiği seminerde katılımcıların da sorularına yer verilmiştir. Seminere ilgi gösteren kardeşlerimize teşekkür eder Abdülkadir KARAMAN hocamıza da salih amelinin cennetine vesile olmasını dileriz.

Seminerden satırbaşları;
-Alak sûresi ilk 5 ayeti ile insan bedenini toplum üzerinden hareketle toplumsal çürüme ve bozulmaya fesat, iyileşme ve düzelmeye ıslah diyoruz.
-Başta İngiltere olmak üzere diğer batılı ülkelerinde İslam ülkeleri üzerindeki fesat ve çıkar üzerine kurduğu planları vardır. Bu ülkelerin İslam ülkelerinde toplumsal bozulmayı hedeflediklerini, sınır anlaşmazlıklarını oluşturmayı istediklerini, azınlıklar üzerinden ırkçılık ile fesadı yaymayı ve bütün bunları planlarına dahil ettiklerini görüyoruz.
-Toplumsal değişime öncelikle birey kendinden başlamalıdır(Rad,11)
-Kur’an öncelikle indiği toplumda, içinde bulunulan zihni değiştirmeyi amaçlamış, eylemi en sona bırakmıştır. Değişime eylemlerden başlamamıştır. Değişime öncelikle kişinin tasavvurunu, aklını değiştirmeyi hedeflemeliyiz.
-“Allah’ın sünnetinde bir değişme bulamazsın”(Ahzab,62)
-Değişime öncelikle tebliğ ile başlanmalıdır.
-Tebliğin 4 özelliği vardır, bunlar;
a)Kur’an’dan başlanmalıdır.
b)İlahi hareket metodu, sünneti takip edilmelidir.
c)Kadro yani öncüler olmalıdır.
d)Mücahede yani harekete geçilmelidir.

Sevebilirsin...

 • Mecnun

  Hocamızın zihnine, yüreğine, diline sağlık. Bireysel ve toplumsal değişimin Kur’an’i -refarans ile orjinal yorumuyla (örnekleri) -metodunu sıkmadan sundu. Allah razı olsun.

 • mustafa

  Kendi adıma faydalandığım bir seminer oldu, emeğinize sağlık sayın hocam.